David Popovici face dezvăluirea nopţii! Cum a reuşit să câştige o nouă medalie la Jocurile Olimpice 2024. Anunţ clar după cursă

David Popovici a câștigat medalia de bronz în cadrul probei de 100 de metri liber, la Jocurile Olimpice 2024! Cu două zile în urmă, sportivul român și-a trecut în palmares și aurul olimpic, la proba de 200 metri liber.

A bifat performanțe fabuloase pentru istoria României, sportivul în vârstă de 19 ani reușind să înregistreze un timp de 47.49 secunde, la proba de 100 metri liber. Medalia de aur a fost câștigată de către chinezul Pan Zhanle, cu timpul 46.40.

David Popovici face dezvăluirea nopţii!

Pe a doua treaptă a podiumului urcă australianul Kyle Chalmers, cu timpul 47.48.

David Popovici a oferit o primă reacție, în urma obținerii a două medalii olimpice în această ediție de Jocuri Olimpice.

„Mă bucur mult. Nu contează că nu e aur, că e de bronz. E medalie olimpică, sunt al 3-lea din lume. Cât de strâns a fost, locul 2 a fost la o sutime de mine, locul 4 tot la o sutime.

Am reuşit să fiu mai calm şi mai controlat, dar a fost o experienţă foarte frumoasă.

Mă bucur că am reuşit să nu mă culc pe o ureche şi să o las moale. Sunt foarte bucuros. Cred că cei de acasă nu îşi dau seama cât de mult poţi să munceşti pentru o sutime. Munceşti ani şi ani de zile! Înseamnă sacrificii nenumărate, o echipă foarte bună în jur. Felicitări chinezului care a spulberat recordul mondial, sigur o să ne mai întâlnim!”, a declarat, pentru tvr.ro, David Popovici.

După finalizarea Jocurilor Olimpice 2024, David Popovici își va prelungi înțelegerea cu CS Dinamo, club în cadrul căruia este legitimat.