David Popovici face anunţul nopţii! Dezvăluiri incendiare după calificarea în finală. E aproape de o nouă medalie la Jocurile Olimpice 2024. Asta după cea câştigată în finala de la 200 de metri liber.

David Popovici rupe tăcerea după ce s-a calificat în finala probei de 100 m liber la Jocurile Olimpice 2024. Racheta a avut al cincilea timp din semifinalele desfăşurate marţi seara.

David Popovici face anunţul nopţii!

Popovici a fost doar al şaselea după prima lungime de bazin. Apoi, a reuşit o revenire importantă. A încheiat pe locul secund a doua semifinală, în 47:66, devansat de chinezul Zhanle Pan, 47:21.

Timpi mai buni decât Popovici au obţinut şi trei înotători din prima semifinală, australianul Kyle Chalmers (47.58), maghiarul Nandor Nemeth (47.61) şi francezul Maxime Grousset (47.63).

La scurt timp după încheierea cursei, David Popovici a oferit o primă reacție. Sportivul român face orice pentru a ma câştiga încă o medalie. ”Sunt foarte ok. Cel mai important lucru pe care îl aveam de făcut era să mă calific. După seara de ieri, am adormit destul de greu. Oricum, m-am culcat târziu pentru că am avut tot felul de chestii de făcut. Masaj, masa pe care am luat-o târziu, test antidoping.

Dar m-am odihnit. Și o să mă odihnesc și în noaptea asta, iar mâine e ultima cursă de la concursul ăsta. O să dau tot ce am mai bun și tocmai de-asta nu o să fiu dezamăgit dacă nu va ieși cum e în capul meu. Ieri am avut trac. A fost o finală foarte încordată.

Eram extrem de agitați și blocați în căpățânile noastre. Se vede pe fețele lor, pe fața mea. Nu suntem invincibili. Mulțumesc, mă duc să mă refac”, a declarat David Popovici.

Finala probei de 100 m este programată miercuri, 31 iulie, de la ora 23:39.