David Popovici face anunţul momentului! Racheta loveşte din nou după ce a luat o nouă medalie: ‘Ăsta a fost primul gând’

David Popovici face anunţul momentului! Racheta loveşte din nou după ce a luat o nouă medalie de aur, după finala de 200 de metri liber de la Campionatul European de Nataţie din Italia.

David Popovici a terminat cursa în 1:42.97, fiind doar al treilea sportiv care coboară sub 1 minut și 43 de secunde, după Paul Biedermann 1:42.00 și Michael Phelps 1:42.96.

David Popovici face anunţul momentului!

David Popovici a dezvăluit ce a gândit imediat când şi-a dat seama că a fost aproape de a doborî recordul legendarului campion american, Michael Phelps.

„Sunt foarte satisfăcut. Nu sunt în niciun caz dezamăgit că nu am bătut timpul lui Phelps. Am un sentiment, nu prea știu cum să-l descriu… «Ahh, încă o sutime». Ăsta a fost primul gând.

Dar nu are nimic. Am tot timpul din lume. Phelps, când a stabilit timpul, a făcut și record mondial. Cu pași mici și ușor, ușor ne îndreptăm în direcția pe care o dorim.

Da, m-a obosit mai tare această finală, fiind a doua probă din program. M-a obosit neobișnuit de tare.

Dar nu a fost cea mai grea cursă din viața mea. Cu siguranță a fost cea mai bună cursă la 200 de metri. Dar asta face parte din sport, din ceea ce facem noi. Pe podium m-am gândit la toate steagurile României din tribună, la lumea care țipa și mă aplauda”, a spus David Popovici.