David Popovici a dat lovitura! Reușită importanta înaintea Jocurilor Olimpice 2024. O nouă medalie pentru sportivul român

David Popovici a câștigat proba de 100 m liber în circuitul Mare Nostrum, de la Barcelona. Podiumul a fost identic cu cel de la 200 m.

Locurile doi şi trei au fost ocupate de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (48.51) şi japonezul Katsuhiro Matsumoto (48.79).

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 100 m liber

David Popovici a câştigat, joi, medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul etapei de la Barcelona a circuitului Mare Nostrum. Înotătorul român a încheiat proba cu timpul 48.49. Locurile doi şi trei au fost ocupate de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (48.51) şi japonezul Katsuhiro Matsumoto (48.79).

Popovici se calificase în finală cu al 5-lea timp.

Patrick Dinu s-a clasat pe locul opt, cu timpul 50.93.

David Popovici a câştigat la Barcelona, în urmă cu o zi, şi proba de 200 m liber. Şi miercuri, pe locurile doi şi trei s-au clasat Hwang şi Matsumoto.

Sportivul român se pregătește pentru participarea la Europenele de nataţie de la Belgrad (10-23 iunie), unde îşi va apăra titlurile la 100 şi 200 m liber. Apoi va participa la Jocurile olimpice de la Paris.