David Popovici a cucerit a patra medalie de aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni

David Popovici a cucerit medalia de aur în finala probei de 100 m liber, duminică, în cadrul Campionatelor Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, cu timpul de 47sec69/100.

Pe locul doi s-a clasat britanicul Jacob Whittle (48.65), iar pe locul trei a terminat cipriotul Nikolas Antoniou (49.67).

Popovici a mai câştigat la Otopeni aurul la 50 m liber, la 200 m liber şi la ştafetă 4×100 m liber, dar şi argintul la ştafetă combinată 4×100 m liber.

Programul sportivilor români

Sesiunea de seară din a șasea zi de concurs din cadrul Campionatului European de înot pentru juniori programeză doar finale și festivități de premiere. TVR 1 transmite integral și ultima sesiune de seară, cu începere de la ora 17:00.