Daniil Medvedev s-a calificat în turul trei al Miami Open. Spaniolul Roberto Carballes nu i-a rezistat. Cu cine se bate în următorul meci

Jucătorul rus de tenis Daniil Medvedev, locul 5 mondial și finalist la Indian Wells, s-a calificat în turul trei la Miami Open.

Rusul, care a avut bye în runda inaugurală, l-a învins în turul doi pe spaniolul Roberto Carballes (84 ATP). Meciul s-a terminat cu un scor de 6-1, 6-2. Pe spaniol l-a întrecut pentru prima oară în 2021, în turul doi la Australian Open.

Daniil Medvedev s-a calificat în turul trei la Miami Open

Medvedev a câştigat trei titluri la rând în februarie la Rotterdam, Doha şi Dubai. Așadar, el nu ar trebui să aibă prea mari probleme în turul următor împotriva slovacului Alex Molcan (locul 56), conform News.ro.

Stefanos Tsitsipas este locul 3 mondial. El a profitat de forfaitul francezului Richard Gasquet (locul 40 ATP), accidentat la picior.

Sportivul din Grecia îşi va începe, aşadar, turneul împotriva chilianului Cristian Garin (locul 82 mondial).