Dan Petrescu, resemnat după meciul cu U Cluj! Ce a spus după ultima înfrângere din Superliga: ‘Meritam un egal’ + Se teme de meciul din Conference League

Dan Petrescu crede că echipa sa merita un egal în această seară cu U Cluj. Antrenorul a explicat că este obligat să sacrifice meciurile din campionat dacă vrea să aibă rezultate bune în Conference League.

CFR Cluj a pierdut cu U Cluj, scor 2-3. Echipa lui Petrescu este pe locul 9 cu 4 puncte, în timp ce elevii lui Ioan Ovidiu Sabău sunt pe poziția a 3-a cu 8 puncte.

Dan Petrescu: ‘Trebuie să sacrificăm meciurile din campionat’

„E clar când schimbi 10 jucători se vede. Nu am ce să fac. Fac acest lucru pentru că ați văzut, singurul care a jucat titular în Europa s-a rupt și are 20 de ani. Asta e Europa. Trebuie să sacrificăm meciurile din campionat.

Cred că am jucat bine 40 de minute, am dominat, a fost o echipă pe teren. La pauză, am vorbit doar despre faze fixe, au egalat din fază fixă, apoi penalty.

Am avut niște ocazii incredibile la 3-2. Cred că un scor egal era normal. Am și jucat în 10 vreo 15 minute și tot am avut ocazii. Ăsta e prețul când schimbi mult.

Cred că un scor egal era mai normal. Au fost mai frech, dar și noi ne-am mișcat bine.

Asta este. Avem jucători care au venit în timpul campionatului. Dar la ce a fost pe teren nu ăsta era rezultatul.

Mâine avem antrenament, miercuri deplasare grea. Iar jucăm, iar avem meci duminică. Am pierdut un jucător. Acum încercăm să ajungem în grupe și în campionat încercăm să luăm puncte. Așa e pentru toate echipele care sunt în Europa. Toate suferă, și Steaua la fel. Trebuie lucrat la moral.”, a  declarat Dan Petrescu la Digi Sport după meciul cu U Cluj.