Dan Petrescu, mulțumit cu punctul obținut în Kosovo: ‘Îți dai seama dacă pierdeam…’

CFR Cluj nu a reușit să câștige primul meci din grupele Conference League. Clujenii au încheiat la egalitate meciul cu Ballkani, scor 1-1, după ce au marcat în prelungiri.

Dan Petrescu a recunoscut că echipa sa nu a făcut un joc foarte bun, dar răsuflă ușurat pentru că a placat acasă cu un punct.

”Au avut posesia mingii mai mult, dar, cred că au avut două șuturi sau trei maxim pe poartă și au marcat un gol frumos. Am avut niște ocazii, nu am reușit să marcăm. E clar că nu am făcut cel mai bun meci al nostru, dar încă suntem neînvinși în Europa.

E un punct bun pentru moral. Când marchezi în ultimul minut nu poți să fii supărat. E un pas înainte un punct, sperăm joi să câștigăm. Să facem patru puncte în două meciuri e un pas bun pentru calificare.

Toată lumea a spus că noi suntem favoriți. Să egalezi în ultimul minut trebuie să fii mulțumit. Îți dai seama dacă pierdeam… Pentru mine e mai bine să faci un egal decât să nu pierzi.

La ora asta suntem aici încă… Zburăm… Când să-i antrenez? Mâine? La două zile înainte de meci. Foarte puțin pot să-i antrenez. Când? Vor fi iar 7-8 schimbări la meciul cu Craiova, meci important, după care joi vrem să câștigăm.

Degeaba te antrenezi bine, cu meciurile te afli în forme. Iar jucătorii care au venit, nu au 90 de minute, poate doar o repriză și trebuie să-i pregătim și pe ei”, a declarat Dan Petrescu, la finalul meciului cu Ballkani.