Dan Petrescu, făcut praf în direct! Acuzaţii grave la adresa antrenorului de la CFR Cluj. Ion Crăciunescu s-a dezlănţuit

Dan Petrescu a fost acuzat de Ion Crăciunescu pentru comportamentul pe care l-a avut în partida cu CSU Craiova. Antrenorul echipei din Gruia a fost dur criticat pentru cuvintele urâte adresate arbitrului.

CFR Cluj a fost învinsă de CSU Craiova, scor 0-2, oltenii beneficiind de superioritate numerică după eliminarea lui Mohammed Kamara. Acest lucru l-a scos din minți pe Dan Petrescu care a avut o reacție foarte urâtă asupra arbitrului Marcel Bârsan.

Dan Petrescu făcut praf în direct!

CSU Craiova s-a impus în derby-ul cu CFR Cluj, din etapa cu numărul trei a Superligii, scor 0-2. Ardelenii au rămas în 10 oameni încă din minutul 45, când unul dintre jucători a fost eliminat.

Imediat după fluierul primei reprize, Petrescu a fost protagonistul unui moment condamnabil. Antrenorul i-a adresat arbitrului Marcel Bârsan, cuvinte jignitoare.

Golurile victoriei au fost marcate de Alexandru Mitriță și Elvir Koljic. Ion Crăciunescu a vorbit despre fazele petrecute în meciul de la Cluj, iar acesta a fost de acord cu decizia luată de arbitru, de al elimina pe Mohammed Kamara.

Fostul mare arbitru, nu l-a iertat pe ”Bursuc” pentru felul în care s-a comportat și consideră că ar trebui chemat la Comisia de Disciplină.

”Îl ține, îl întoarce și îl trântește. A persistat în ținere, l-a și răsucit, n-ai cum să nu dai cartonaș galben (n.r.-legat de primul cartonaș galben al lui Kamara).

Nu poți să te duci cu piciorul la înălțimea asta, putea să ia și roșu direct. Eu cred că trebuia să fie roșu direct, putea să-l accidenteze. Nu știu, doamne ferește, dacă îl prindea în plin…

Știi ce înseamnă? Două galbene înseamnă că primește o etapă, dacă lua roșu stătea cel puțin două etape. Merita să ia de la două etape în sus.

Cum să îți spună vagabondule și tu să tolerezi așa ceva? Să te întorci cu spatele… Eu am o părere bună despre Marcel Bîrsan, dar cum să te întorci cu spatele să te facă… uite ce gesturi face.

Comisia de Disciplină ar trebui să vadă această imagine și să-l cheme pe domnul Petrescu la ordine, să îi dea ceea ce merită. A fost un jucător excepțional, este un antrenor foarte bun, dar astfel de comportament nu ajută nici la imaginea echipei și nici la imaginea lui”, a declarat Ion Crăciunescu, potrivit digisport.ro.

Care a fost răspunsul lui Petrescu?!

”În prima repriză am jucat foarte bine, ținând cont că am schimbat 10 jucători. A venit acel cartonaș roșu care a schimbat tot meciul. Primul galben inexistent, al doilea putea să dea și galben și roșu. Dar având în vedere că nu a vrut, era de ajuns un galben.

Cu 3 zile înainte de meci, am întrebat cine ne arbitrează, dar știam dinainte. Nu înțeleg de ce cu Universitatea Craiova e delegat mereu același arbitru. De aia am avut acea reacție, nervii. Nu se poate să ne arbitreze același arbitru de 7 ani, când jucăm cu Craiova.

Normal că te influențează dacă joci 11 la 10. Pe final, norocul n-a fost de partea noastră, am avut și bară, și ocazii. Sunt mulțumit de jucători, de atitudinea lor. Am avut o reacție nervoasă la pauză, nu trebuia. La final am încercat să-i liniștesc pe băieți.

Au mai luat galbene, i-am zis (n.r.- arbitrului): `De ce mai stai să dai galbene? Du-te, te rog, înăuntru, lasă-ne să fim supărați`. Mă afectează orice înfrângere, e normal. Presiunea e mare. Ar fi fost altfel dacă dădeam gol pe final și nu primeam pe contraatac. Am pierdut un meci, dar am câștigat o echipă”, a spus Petrescu la finalul meciului.