Dan Petrescu, amănunte despre starea de sănătate a lui Andrei Burcă: ‘Sper să nu facă o pauză foarte lungă’

Andrei Burcă a fost operat vineri. Fundașul s-a accidentat în meciul România – Bosnia (4-1) din Liga Națiunilor.

Burcă a suferit o fractură la mână chiar în primele minute ale meciului după ce a căzut pe pista stadionului. Chiar și așa, a fost integralist.

„Astăzi dimineață s-a operat Burcă. Am vorbit cu el, a zis că vrea să joace, să se antreneze, dar din păcate n-o să fie așa. Sper să nu fie o perioadă prea lungă de pauză, mai mult de două sau trei săptămâni. Să înceapă să joace, nu să se antreneze. Sper să găsim soluții pentru a proteja mâna lui, după operație. Doamne ferește, cum să fi preferat să nu joace la echipa națională? Eu mă bucur și sper să joace cât mai mult, mai ales că Burcă a avut un meci foarte bun”, a spus Dan Petrescu, în cadrul unei conferințe de presă.

Andrei Burcă a îmbrăcat de 12 ori tricoul naționalei României.

„Avem un gust amar. Am reușit să câștigăm. Din păcate, am retrogradat. Nu pot să-mi găsesc cuvintele, suntem supărați. Meciul cu Finlanda trebuia sa fie un nou început și așa a și fost. În Bosnia nu meritam să pierdem. Am avut acele două meciuri cu Muntenegru, care ar trebui să ne dea de gândit.

Măcar sper că am învățat ceva din această experiență. De acum, așa trebuie să ne menținem, e important să găsim o identitate de joc și să construim o bază pentru performanțele pe viitor.

Obiectivul este accederea la Euro, asta ne dorim cu toții. Dacă ne prezentăm ca în aceste două partide, avem șanse cu orice adversar. Construim cărămidă cu cărămidă de acum înainte”, spunea Andrei Burcă după victoria cu Bosnia.