Cupa României rămâne competiția surprizelor. Revelația din Superligă s-a calificat la penalty-uri

Primele două partide de astăzi din Cupa României au avut parte de dispute acerbe, goluri, cartonașe roșii si surprize.

Ambele partide de astăzi, FCM Alexandria ( Liga a 3-a)- FC Csikszereda ( Liga a 2-a) și FC Brașov ( Liga a 2-a)- FC Hermannstadt ( Superliga), au avut nevoie de prelungiri pentru a decide echipa calificată în grupele Cupei României la fotbal.

La Brașov a fost nevoie de intervenția ambulanței după o accidentare horror

Meciul FC Brașov-Hermannstadt a avut parte de o desfășurare foarte greu de anticipat. Echipa lui Dan Alexa, FC Brașov a condus la pauză revelația Superligii, Hermannstadt, cu 1-0 prin golul lui Angelov.

În minutele de prelungiri, Saim Tudor a văzut cartpnașul roșu după o intrare criminală la mijlocul terenului asupra lui Saeed Issah. Ghanezul a rămas prăbușit pe gazon câteva secunde iar ambulanța a pătruns de urgență pe teren pentru a-i acorda îngrijiri medicale, Issah și-a revenit ulterior, chiar s-a ridicat singur pe picioare înainte să fie urcat în ambulanță.

Repriza a 2-a a început rău pentru brașoveni, Hermannstadt restabilind egalitatea prin penalty-ul transformat de Petrișor Petrescu în minutul 58.

Până la finalul celor 90 de minute, sibienii au dominat static meciul fără să creez pericol la poarta brașovenilor.

În prelungiri cele edouă echipe au preferat să conserve rezultatul și a fost nevoie de penalty-uri pentru a decide echipa care merge mai departe.

Hermannstadt s-a impus la penalty-uri cu scorul de 5-3 după ce Opruț a marcat golul decisiv.

FC Brașov-Hermannstadt 1-1/ 4-6 după penalty-uri

FC Brașov: Micu – Marc, Oltean, Jovanovic, Burlacu – Constantin, Lazăr, Angelov, Dumbravă – Chică Roșă, Tudor
Rezerve: Mikulic, Fustar, Negrean, Amorim, Kirilenko, Lambrinoc, Spătaru, Mbombo, Izata
Antrenor: Dan Alexa

Hermannstadt: Muțiu – Medina, Bejan, Antoche, Issah – Al. Răuță, D. Iancu – P. Petrescu, Năstasie, C. Popescu – Buhăcianu
Rezerve: Uțiu – Stoica, Bucuroiu, Sota, Babic, Opruț, Balaure, Biceanu, Oroian
Antrenor: Marius Măldărășanu

Echipă din Liga a 3-a în grupele Cupei României

În a 2-a partidă a zilei, FK Miercurea Ciuc a dominat cele 90 de minute de joc și a deschis scorul prin Csiszer în minutul 43 dar s-a văzut egalată în minutul 71 prin golul marcat de I. Jerdea. Scorul timpului regulamentar a fost 1-1 iar în cele 2 reprize de prelungiri nu s-au întâmplat evenimente notabile.

CSM Alexandria-FK Miercurea Ciuc 1-1/ 5-3 după penalty-uri

CSM Alexandria: Cristică – Iakabfi, Lupoaică, Vl. Georgescu, Ed. Sîrbu, Al. Nicola, Ciocoteală, Dobrică, Mih. Stancu, C. Neagu (cpt.), I. Voicu
Rezerve: Dohotariu – Chiriceanu, Preoteasa, Sultana, M. Vlad, Jerdea, Laur. Ana, Defta, I. Teodorescu
Antrenor: Ștefan Odoroabă

FK Miercurea Ciuc: Karacsony – R. Takacs, Kelemen (cpt.), Apro, Vita, Vereș, Panos, Csiszer, Bărăbaș, Schieb, Jelena
Rezerve: Moga – Nemanic, T. Hadnagy, L. Kovacs, Bara, Tajti, Stancic, T. Suciu
Antrenor: Francisc Dican