Cum a fost învinsă echipa lui Costel Gâlcă. Cei de la Maribor au dat cărţile pe faţă. CSU Craiova, aproape de eliminarea din Conference League

Cum a fost învinsă echipa lui Costel Gâlcă. Cei de la Maribor au dat cărţile pe faţă. CSU Craiova, aproape de eliminarea din Conference League. A fost 2-0 pentru sloveni într-un meci în care echipa lui Mihai Rotaru a evoluat în 10 oameni din minutul 31.

Echipa lui Costel Gâlcă a fost de nerecunoscut în Slovenia. A pierdut, scor 0-2, şi este aproape de a spune adio cupelor europene.

Cum a fost învinsă echipa lui Costel Gâlcă

Unul dintre cei mai buni jucători ai lui Maribor a dat verdictul. A dezvăluit cum s-a impus echipa sa în prima manşă a turului 2 preliminar Conference League. Eliminarea lui Maldonado din minutul 31 al partidei le-a făcut viaţa mai uşoară slovenilor, care au marcat cele două goluri în repriza secundă.

Jan Repas este conştient că diferenţa s-a făcut în momentul în care echipa lui Costel Gâlcă a rămas în 10 oameni. Chiar şi aşa, jucătorul a spus clar. CSU Craiova este o echipă mai bună decât Botev Plovdiv, echipă care a eliminat Maribor în turul 1 preliminar Europa League.

„Știam că vom întâlni un adversar dificil, chiar mai bun decât Botev Plovdiv, în opinia mea, însă am intrat bine în meci. Am reușit să ajungem în careul advers, iar cartonașul roșu ne-a făcut meciul mai simplu.

Am forțat adversarul să se apere, iar acest lucru le-a luat multă energie. Bine că am marcat în repriza secundă și a devenit totul mult mai simplu pentru noi. A fost foarte important și că am marcat al doilea gol și avem un avantaj bun înaintea returului”, a declarat Jan Repas, la finalul partidei, conform as.ro.

CSU Craiova încă mai speră la calificare. a doua manşă va fi săptămână viitoare, la Craiova. Echipa lui Gâlcă speră să întoarcă scorul şi să meargă în turul 3 preliminar al Conference League.