Cu Cristiano Ronaldo pe banca de rezerve până în repriza secundă, Manchester United a fost învinsă acasă de Brighton

Manchester United a debutat cu stângul în noua ediţie din Premier League sub „bagheta” antrenorului olandez Erik Ten Hag, pierzând duminică meciul din prima etapă, susţinut pe teren propriu, 1-2 cu Brighton, anunță agerpres.

Pe Old Trafford, cu vedeta Cristiano Ronaldo intrând abia în partea a doua a jocului, United a fost năucită de jocul ofensiv al „pescăruşilor”, care au marcat de două ori în mai puţin de zece minute, prin germanul Pascal Gross (30, 39), iar apoi s-au apărat exact, fără a lăsa prea multe oportunităţi gazdelor.

Manchester United ar fi putut termina partida fără gol în dreptul său dacă Alexis Mac Allister nu şi-ar fi trimis mingea în proprie poartă, în minutul 68.

Într-o altă partidă, pe King Power Stadium, Leicester City a încheiat la egalitate, 2-2, cu Brentford, după ce gazdele au condus cu 2-0.

Timothy Castagne (33) şi Kernan Dewsbury-Hall (46) au marcat pentru „vulpi”, golurile oaspeţilor aparţinând lui Ivan Toney (62) şi Josh Dasilva (86).

Aşa cum se ştie, Chelsea a început cu dreptul noua ediţie din Premier League, londonezii impunându-se sâmbătă seara, în deplasare, cu 1-0, în faţa celor de la Everton.

Singurul gol a fost reuşit de Jorge Filho, în minutul 45+9, din penalty.

Tottenham nu a avut emoţii în partida de pe teren propriu cu Southampton, impunându-se cu un categoric 4-1, deşi oaspeţii au deschis scorul. James Ward-Prouse a marcat pentru „sfinţi” în minutul 12, însă gazdele au revenit şi au punctat de trei ori prin Ryan Sessegnon (21), Eric Dier (31), Dejan Kulusevski (63), cel de-al patrulea gol fiind de fapt un autogol al lui
Mohammed Salisu (61).

Leeds United a trecut cu 2-1 de Wolverhampton. Pe Elland Road Stadium, „lupii” au marcat primii, în minutul 6 prin Daniel Prodence, gazdele au egalat în minutul 24, prin Rodrigo, victoria lui Leeds revenind după autogolul din minutul 74 al lui Rayan Ait-Nouri.

Jucând acasă, pe St. James’ Park, Newcastle United a învins cu 2-0 pe nou-promovata Nottingham Forest. Au marcat Fabian Schar (58) şi Callum Wilson (78).

Într-o altă partidă, Bournemouth s-a impus pe teren propriu, cu 2-0, în faţa celor de la Aston Villa. Jefferson Lerma (2) şi Kieffer Moore (80) au punctat pentru gazde.

În alte două meciuri, Arsenal a câştigat cu 2-0 în faţa lui Crystal Palace, iar Fulham şi Liverpool au terminat la egalitate, 2-2.

Ultimul meci al primei etapei se va disputa duminică seara, campioana en-titre, Manchester City urmând să evolueze în deplasare contra lui West Ham United.