Cu cine se bate România pentru sferturi. Tensiune mare pentru tricolori. Adversara din optimi ar putea fi o forță europeană

Naționala României a terminat pe primul loc în Grupa E la EURO 2024, după ce Belgia și Ucraina au înregistrat un rezultat de egalitate.

Deocamdată nu se știe cu cine vor juca tricolorii în optimile de finală. Se va stabili după ultimele meciuri din Grupa F, Cehia – Turcia și Georgia – Portugalia. În funcție de rezultate, România va întâlni Slovenia sau Olanda.

Cu cine se bate România pentru sferturi

România va lupta pentru sferturile de finală cu Olanda sau Slovenia. Meciul se va juca pe 2 iulie, de la ora 19:00, la Munchen, locul victoriei cu Ucraina.

Pentru a întâlni Slovenia, trebuie ca Turcia și Portugalia să nu fie învinse de Cehia, respectiv Georgia. Altfel, vom juca cu Olanda, un adversar mult mai dificil.

După calificarea tricolorilor în optimi UEFA a postat un mesaj pe site-ul oficial.

„Slovacia și România s-au calificat în optimi. Suporterii ambelor echipe au salutat fluierul final, întrucât o remiză i-a făcut pe români să termine pe primul loc, în timp ce slovacii merg și ei mai departe, de pe poziția a treia”, se arată pe site-ul UEFA.

Edi Iordănescu: „E momentul nostru, e seara noastră, a României”

„E momentul nostru, e seara noastră, a României. E şi ziua drapelului, o bucurie în plus. Suntem mândri că suntem români. Fac o reverenţă în faţa suporterilor de aici, de acasă, de pretutindeni. ce am trecut la aceste jocuri trăieşti o dată în viaţă.

În istoria naţionalei nu au fost fanii atât de aproape de naţională ca acum. Mândri că sunt români. E cea mai mare preocupare şi presiune. Nu vrem să îi dezamăgim. Compensăm cu ce au adversarii şi nou nu avem”, a spus Edi Iordănescu, la finalul meciului, în direct la Pro Arena.