CTP, resemnat după înfrângerea Simonei Halep: Cu jocul ăsta nu se apropie nici de Top 30

Qinwen Zheng (19 ani, 74 WTA) a reușit să producă una dintre surprizele acestei ediții de Roland Garros, unde a eliminat-o, în turul doi, pe Simona Halep (30 de ani, 19 WTA), de două ori finalistă și o dată campioană la Paris, 2-6, 6-2, 6-1.

Simona Halep a reușit un prim set perfect la Paris și nimic nu anunța ”prăbușirea” din seturile doi și trei, când Qinwen Zheng a dominat autoritar, profitând de o scădere vizibilă a nivelului jocului româncei, și a cedat doar trei game-uri pentru calificarea în turul trei. Totul s-a prăbușit însă în seturile doi și trei, iar Simona Halep a pierdut partida.

Cristian Tudor Popescu a analizat prestația Simonei Halep din meciul cu Qinwen Zheng și a transmis că jocul româncei nu-i permite nici să spere la revenirea în Top 10.

„Cu tenisul pe care Simona l-a jucat nu mai poate în clipa de față nici să se apropie de Top 10. Părerea mea e că nici de Top 30 nu se poate apropia. Sportul ăsta e evoluat, s-a văzut și cu Zheng acest lucru.

Are o lovitură foarte încărcată, foarte grea, nu-mi făceam mari speranțe, mai ales că am văzut-o și pe Simona în primul tur. După ce a câștigat primul set, Halep a pierdut setul doi fără să vadă mingea. Grav este că Simona s-a speriat și ce se întâmplă în astfel de situații?

Te duci și te ascunzi unde te simți în siguranță. Ea asta a făcut, s-a retras și a așteptat greșeala adversarei, iar asta i-a mers în primul tur. E mai bine că a pierdut aici, cu Zheng, pentru că urma un meci probabil cu Ostapenko. E condamnată să piardă cu asemenea adversare, ca Zheng, Ostapenko, nu mai zic de Swiatek.

Simonei nu-i place jocul ăsta, când adversarele lovesc tare, riscă, atacă. Când Simona a ajuns departe, atunci a jucat agresiv, cu inițiativă. Nu pot să uit privirea Muguruzei în semifinale la Roland Garros, când Halep era mai agresivă decât ea.

A avut perioada aia foarte bună, dar ăla nu e jocul ei. Acum a ajuns la o uzură. Pare lipsită de forță, pare că lovește cu ciocănelul pneumatic. Îți trebuie o condiție fizică ieșită din comun, să alergi mereu, e extrem de dificil. Toți așteptam de la ea ceva deosebit, Roland Garros fiind turneul ei favorit”, a spus Cristian Tudor Popescu la digisport.ro.