Dică, dat afară? Criză uriașă la FCSB. O noua înfrângere și play-off-ul e departe

FCSB a ajuns la al șaselea meci fără victorie. Universitatea Craiova a câștigat, scor 2-1, meciul de pe teren propriu din etapa cu numărul 11 din Liga 1.

Oltenii au urcat pe loc de play-off, fiind pe 4 cu 17 puncte, în timp ce FCSB a rămas doar cu 8 puncte și sunt pe poziția 14.

CSU Craiova a avut prima mare ocazie. Alexandru Crețu a scăpat singur cu Târnovanu, dar nu a reușit să-l păcălească pe portarul celor de la FCSB.

Oltenii au fost cei care au deschis scorul în minutul 30. Radu Petrescu a acordat lovitură de la 11 metri după un fault al lui Tamm asupra lui Markovic, iar Bogdan Mitrea a transformat fără emoții. În prelungirile primei reprize, Andrea Compagno a obținut un penalty după o ciocnire cu Banuc și tot el a înscris golul egalizator.

Elevii lui Mirel Rădoi au mai avut o ocazie în finalul reprizei când Jovan Markovic a luat la țintă bara transversală. În repriza a doua, în minutul 66, Markovic a ratat lovitura de cap, însă mingea l-a lovit în picior pe Oaidă și s-a oprit în plasa porții lui Târnovanu.

Cu zece minute înainte de final, Vătăjelu a lovit balonul cu capul, din plonjon, însă acesta a trecut la o palmă peste bara transversală. Imediat Dawa a ratat și el o ocazie uriașă. A trimis pe lângă poartă de la 6 metri.

Echipele de start

CS Universitatea Craiova: Lazar – Papp, Raul Silva, Mitrea – Vătăjelu, Al. Crețu, Screciu, Ed. Florescu, N. Bancu – Nistor – Markovic
Rezerve: D. Rusu – Găman, Martic, Căpățînă, Mateiu, Vînă, Cîmpanu, Roguljic, Hanca
Antrenor: Mirel Rădoi

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru, Haruț, Oaidă – Cordea, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – I. Stoica, Oct. Popescu, Miculescu, Dulca, Boboc, Pantea, Radaslavescu, Bg. Rusu
Antrenor: Nicolae Dică

Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Arbitru: Petrescu Radu (Bucureşti) / Asistenți: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava) și Orbuleţ Mircea (Bucureşti)
Arbitru VAR: Chivule