Meci cu scandal. CSM Oradea a câștigat derby-ul Ligii Naţionale la baschet. Toate rezultatele

Campioana en-titre U Banca Transilvania Cluj a fost învinsă de CSM Oradea, scor 82-74 (50-43), în etapa a XXIII-a a Ligii Naţionale, faza Top 10.

Karel Guzman, de la U BT Cluj, a fost eliminat din joc în sfertul doi pentru reacţii violente după ce a sărit la bătaie.

Ambele echipe s-au aflat la conducere, însă gazdele au dominat ultimele minute de joc, dar pe fondul unor decizii de arbitraj contestate de banca tehnică adversă. Finalul a fost cu scandal. Managerul CSM Oradea, Şerban Sere, şi antrenorii U BT Cluj, s-au îmbrâncit după fluierul final, potrivit news.ro.

Principalii marcatori ai partidei au fost Neal 24 puncte, Markovic 18, pentru gazde, respectiv Căţe 16, Gordic 15, pentru U BT Cluj.

În urma rezultatului, CSM Oradea este lider, cu 25 puncte, urmată de U BT Cluj, cu 24.