CSM încheie anul pe locul 1 în grupa de Champions League! A bătut-o pe Vipers la București!

La ora la care lumea stătea cu ochii pe finala Cupei Mondiale, CSM București avea meci la Sala Polivalentă, la București.

Vipers Kristiansand a venit în ”vizită”, într-o partidă contând pentru grupa A din EHF Champions League, dar ”tigroaicele” n-au fost gazde prea amabile.

Elevele lui Adi Vasile s-au impus cu scorul de 27-24 la capătul unui meci spectaculos. Prima repriză a meciului a fost una extrem de echilibrată, ambele formații fiind pe rând la cârmă.

După 3-3 și 12-12, norvegiencele au condus la pauza meciului cu scorul de 16-15. Dar fetele lui Adi Vasile au controlat partea secundă. Au întors scorul și apoi și-au mărit avantajul pe tabela de marcaj.

Au condus și cu patru goluri la un moment dat, meciul s-a încheiat 27-24 în favoarea bucureștencelor.

În urma acestui rezultat, CSM București termină anul 2022 pe primul loc în grupa A a Ligii Campionilor, cu 15 puncte. Vipers încheie anul pe locul doi, cu 13 puncte.