Croația și-a arătat clasa! A câștigat meciul cu Canada în stil de mare echipă /Foto

Croația a reușit să învingă Canada cu scorul de 4-1 după ce în minutul 2 canadienii au reușit să deschidă scorul.

Prima repriză a duelului Croația-Canada a fost una dintre cele mai bune reprize de la acest Campionat Mondial.

Repriză fantastică cu trei goluri și răsturnări de situație

În minutul 2, Alfonso Davies a dat lovitura și a marcat un gol splendid cu capul după o centrare excepțională.

În minutul 26, Kramaric a înscris însă golul a fost anulat, corect, pe motiv de offside.

Croația a continuat să preseze, iar rezultatul s-a văzut imediat: Kramaric a reușit să înscrie, de această dată regulamentar, cu un șut din interiorul careului.

În minutul 36, Croația și Canada se aflau la egalitate, 1-1.

Croații a reușit ” remontada” în minutul 44 prin Livaja care a dus scorul la 2-1 după o finalizare simplă din interiorul careului.

Kramaric a adus Croația în avantaj de 3 goluri în minutul 70 după o finalizare simplă, 3-1 și meciul era deja jucat.

4-1 în minutul 90+4 după ce apărarea Canadei a fost făcută șah-mat.

Echipele de start:

Croația: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa – Modric, Brozovic, Kovacic – Livaja, Kramaric, Perisic
Selecționer: Zlatko Dalic

Canada: Borjan – Laryea, Johnston, Vitoria, Miller, Davies – Buchanan, Hutchinson, Eustaquio, Larin – David
Selecționer: John Herdman

Arbitru: Matonte Cabrera
Stadion: Khalifa