Cristiano Ronaldo, primele declarații după ce a plâns în hohote pe teren: ‘Nu știu dacă am tras bine sau prost’ + Cum a reacționat mama fotbalistului / Foto

Cristiano Ronaldo s-a prăbușit emoțional după ce a ratat un penalty în Portugalia – Slovenia, scor 3-0, după loviturile de departajare. CR7 a avut ocazia de a marca în minutul 105, dar a ratat și nu și-a putut stăpâni lacrimile.

Lusitanii s-au calificat în sferturile de finală de la EURO 2024 unde vor întâlni Franța.

Cristiano Ronaldo, primele declarații după ce a plâns în hohote pe teren

Cristiano Ronaldo a fi putut să înscrie în prelungirile meciului cu Slovenia, din penalty, asta după ce a avut mai multe ocazii în timpul meciului. Jan Oblak a apărat însă.

Pentru Ronaldo a fost prea mult și nu s-a mai putut stăpâni. A început să plângă la margine terenului, colegii săi grăbindu-se să-l încurajeze. Mama fotbalistului a fost în tribună și a fost surprinsă având și ea ochii în lacrimi.

A fost a 30-a lovitură de departajare ratată în cariera sa. A transformat însă alte 163.

„Tristețea inițială și apoi bucuria finală. Asta aduce fotbalul. Momente inexplicabile, acestea s-au întâmplat astăzi. Am avut ocazia să confer un avantaj echipei naționale, dar nu am reușit.

Trebuie să revăd execuția de la punctul cu var, nu știu dacă am tras bine sau prost. Nu am ratat o singură dată în timpul anului și când colegii au avut cea mai mare nevoie, acum la Euro, Oblak a salvat.

Am traversat sentimente de bucurie și de tristețe, cel mai important lucru este, totuși, să te bucuri de calificare. Portugalia a meritat să învingă, chiar în 90 de minute, pentru că am avut mai multe ocazii, iar Slovenia a petrecut tot meciul apărându-se”, a declarat portughezul la finalul meciului.

CR7 este primul fotbalist european din istorie care a ajuns la 50 de apariții cu naționala la turneele finale mondiale și continentale. 28 la Campionatul European și 22 la Campionatul Mondial.