Coşmar pentru naţionala lui Edi Iordănescu! Pauza la Belgia-România. Zeci de mii de români suferă pe stadion / Foto

Coşmar pentru naţionala lui Edi Iordănescu! Pauza la Belgia-România. Zeci de mii de români suferă pe stadion. Belgienii au dominat categoric prima repriză a meciului de la Koln.

De doar 75 de secunde a avut nevoie Belgia pentru a marca în poarta lui Florin Niţă. De altfel, tricolorii lui Edi Iordănescu au fost de nerecunoscut în prima repriză.

Pauza la Belgia-România

Belgienii au avut nevoie de 75 de secunde pentru a deschide scorul. Nicuşor Bancu a gafat, mingea a ajuns la Tielemans care a marcat cu un şut de la margimea careului. România putea egala la faza imediat următoare.

Marius Marin a centrat bine, dar lovitura de cap a lui Radu Drăguşin a fost scoasă în corner de portarul belgienilor. Apoi, au urmat ocazii pe bandă rulantă la poarta noastră. Florin Niţă a fost însă în formă mare şi a ţinut tabela la scorul de 1-0 pentru belgieni. Aşa a fost şi la pauză.

Belgia – România, echipe de start

Belgia: Casteels – Castagne, Faes, Vertonghen, Theate – Tielemans, Onana – Lukebakio, De Bruyne, Doku – Lukaku
Rezerve: Kaminski, Bakayoko, De Cuyper, De Ketelaere, Lukebakio, Openda, Sels, Theate, Tielemans, Vermeeren, Vertonghen, Vranckx
Absent: Witsel (Accidentat)
Selecționer: Domenico Tedesco

Echipa de start a României: Fl. Niță – Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu – R. Marin, M. Marin, Stanciu – Man, Drăguș, Mihăilă
Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Mogoș. Racovițan, Rus, Nedelcearu, Sorescu, Cicâldău, Șut, Olaru, I. Hagi, Coman Pușcaș, Alibec, Bîrligea
Selecționer: Edi Iordănescu