Cornel Dinu, reacție dură după eliminarea României de la EURO 2024! A făcut praf un jucător. Nici Edi Iordănescu nu a scăpat

Cornel Dinu a avut o reacție dură după eliminarea României de la EURO 2024. „Procurorul” a făcut praf un jucător. Nici Edi Iordănescu nu a scăpat.

Drumul naționalei României la Campionatul European din Germania s-a încheiat marți seara.  Tricolorii au pierdut meciul din optimile de finală, cu Olanda, scor 0-3.

Cornel Dinu, reacție dură după eliminarea României de la EURO 2024

Cornel Dinu a făcut câteva comentarii după meciul România – Olanda, scor 0-3. După ce în urmă cu câteva zile l-a criticat pe George Pușcaș, acum l-a taxat pe Denis Alibec. Acesta a fost introdus în teren în locul lui Ianis Hagi în minutul 72.

Dinu spune că nu i-au plăcut deloc schimbările de sistem ale lui Edi Iordănescu și că Deian Sorescu ar fi trebuit să fie introdus în teren.

„Edi Iordănescu a schimbat în fel și chip sistemul de joc (n-am înțeles de ce nu Sorescu, mai ofensiv, în locul lui Mogoș în favoarea lui Racovițan, băgat în centru, iar Burcă tras pe stânga…). A încercat și un 3-2-4-1 de prin minutul 75, dar Alibec mi-a amintit dureros de Pușcaș.

Deprimant este că n-am avut nicio ocazie clară în acest meci (șutul lui Man din minutul 27 a fost frumos, dar nu poate fi considerat o ocazie), în timp ce olandezii au avut «doar» vreo 15 (!) și de aici 3 goluri”, a spus Cornel Dinu pentru fanatik.ro.

Legenda clubului Dinamo îi sfătuiește pe cei de la FRF să facă tot ce se poate pentru ca selecționerul să nu fie schimbat.

„Edi Iordănescu a construit o echipă din ce are la dispoziție. Dacă va rămâne selecționer, are baza pe care poate clădi măcar performanța calificării la viitoarele turnee finale, mondiale și europene. Din neghina scorului categoric, de neprezentare, din meciul cu Olanda, eu cred că se poate alege o națională care poate fi prezentă la marile baluri ale fotbalului mondial”, a mai remarcat Cornel Dinu, pentru sursa citată.