Cine este Piunik Yerevan echipa cu care se va înfrunta CFR Cluj in preliminarile Ligii Campionilor

CFR Cluj va juca în primul tur preliminar al UEFA Champions League în compania armenilor de la Piunik Yerevan.

Piunik Yerevan este campioana Armeniei din ultimul sezon. Gruparea antrenată de Melykian Eghishe s-a clasat pe prima poziție în clasament, cu 75 de puncte, la un punct diferență de Ararat-Armenia, care a terminat pe locul secund, cu 74 de puncte, din 32 de jocuri.

Formația din Armenia a marcat 52 de goluri în ultimul sezon și a încasat 25. Golgheterul echipei a fost Hugo Firmino, cu 16 reușite, dar care va plea liber de contract de la echipă în această perioadă de mercato, relateaza digisport.ro.

Piunik Yerevan are în acest moment un lot de doar 20 de jucători pe care se bazează, după ce nu mai puțin de 10 fotbaliști au părăsit echipa în această vară. Tot lotul celor de la Piunik Yerevan are o valuare apropiată de suma de cinci milioane de euro.

Un estonian, un ucrainean, sârbi, kazahi, moldoveni, iranieni, columbieni și ivorieni se găsesc printre jucătorii care evoluează pentru Piunik Yerevan. Printre jucătorii cu valoarea cea mai mare se află columbianul Renzo Zambrano, estonianul Nikita Baranov și ucraineanul Anton Bratkov, toți cu o cotă de 300.000 de euro, potrivit Transfermarkt

Piunik Yerevan a câștigat de 15 ori campionatul în Armenia, de opt ori Cupa și de nouă ori Supercupa Armeniei.

Primul duel dintre Piunik Yerevan și CFR Cluj va avea loc în Armenia, potrivit tragerii la sorți.

Partidele din primul tur preliminar al UEFA Champions League se vor disputa pe 5/6 și 12/13 iulie.