Cehii l-au făcut praf pe Istvan Kovacs! S-au dezlănțuit la adresa romanului. Cuvinte dure după ce au fost eliminați + Primul fluieraș trimis acasă

Cehii l-au făcut praf pe Istvan Kovacs după ce au fost eliminați de la EURO 2024. Românul  a fost la centru la meciul Cehia – Turcia, încheiat cu scorul de 1-2. Căpitanul cehilor l-a distrus pur şi simplu pe arbitrul român.

Thomas Soucek, căpitanul Cehiei, nu l-a iertat pe Kovacs, după ce în timpul partidei au fost mai multe faze controversate.

Cehii l-au făcut praf pe Istvan Kovacs

Istvan Kovacs nu a avut liniște la meciul dintre Cehia și Turcia. După doar 20 de minute i-a dat al doilea galben lui Barak, după ce fotbalistul protestase. În minutul 51, portarul Stanek s-a accidentat și s-a prăbușit pe teren. Calhanoglu a recuperat balonul și a marcat. Stanek ridicase mâna să-l atenționeze de arbitrul român să oprească meciul, dar acest lucru nu s-a întâmplat.

„Este un lucru grozav că arbitrii vorbesc doar cu căpitanii. Dar am avut o discuție cu căpitanul Turciei, la final, și am convenit că acest arbitru a fost atât de îngâmfat încât nici nu a vrut să discute cu căpitanii. El a vrut să fie omul meciului, ceea ce e regretabil.

Este păcat, dar nu este vorba doar de asta. Nu am rezolvat bine situațiile la ambele goluri și acolo se decid jocurile.

(Reporter: În Premier League probabil ești obișnuit cu alte arbitraje…) Am fost surprins să văd cât de diferite au fost toate deciziile luate în acest meci. De fiecare dată când turcii cădeau la pământ era fault… e clar când văd că se fluieră totul. Am auzit că golul lui Kuchta trebuia validat. Poate cineva va crede că ne căutăm scuze, dar sunt momente care afectează întregul meci„, a spus Tomas Soucek, potrivit isport.cz.

Primul arbitru trimis acasă

Presa din Spania a anunțat că primul arbitru trimis acasă este Gil Manzano. Acesta ar fi primit deja vestea de la UEFA. La Campionatul European din Germania a fost prezent la un singur meci.