Cea mai frumoasă sportivă din România rupe tăcerea! A ratat şansa de a deveni regina Europei. Bernadette Szocs a pierdut ambele finale de la Linz / Foto

Bernadette Szocs a oferit prima declarație după ce a pierdut ambele finale de la Linz. Jucătoarea de tenis de masă a pierdut în fața partenerei sale de la dublu, și a ratat şansa de a devenit regina Europei.

Bernadette Szocs a pierdut ambele finale disputate duminică la Campionatul European de tenis de masă de la Linz, la dublu și la simplu.

Bernadette Szocs a ratat şansa de a devenit regina Europei

După ce la dublu a făcut pereche cu Sofia Polcanova (România/Austria), și a pierdut finala cu scorul de 2-3 (7-11, 11-7, 9-11, 11-7, 6-11), în fața cuplului Hana Matelova/Barbora Balazova (Cehia/Slovacia), cele două s-au clasat pe locul al doilea, obținând medalia de bronz.

Ei bine, în finala de la simplu, Bernadette a trebuit să o învingă chiar pe partenera sa de la dublu, Sofiei Polcanova. Din păcare românca a pierdut cu 4-1 (11-8, 11-13, 12-10, 11-6, 11-9).

La scurt timp după ce a obținut prima sa medalie în proba de simplu, la un Campionat European de seniori, sportiva noastră a oferit priemele cuvinte.

”Nu a fost ușor să intru după înfrângerea de la dublu”

”Sunt un pic dezamăgită pentru că am pierdut ambele finale, dar am avut un parcurs foarte bun. Sunt mândră că am reușit să aduc două medalii pentru România, din păcate nu a fost să fie cele de aur, dar mergem mai departe.

Am dat totul, nu am ce să regret, încerc să merg mai departe, să mă antrenez și să reușesc să obțin cel puțin rezultatele pe care le-am avut aici, la Linz.

Prietena mea, Sofia, a fost în formă maximă astăzi (n.r.- duminică), mai ales la simplu! Am jucat amândouă foarte bine, dar e clar că a fost ziua ei, aurul ei… Important este că am dat totul, am încercat, am luptat până la ultima minge!

Nu a fost ușor să intru la masă după înfrângerea de la dublu, dar prefer să rămân cu parcursul bun de la Europene, am avut adversare bune, pe care nu le bătusem înainte. Sunt conștientă că pe viitor vor veni și medaliile de aur”, a declarat, potrivit SportsNet, Bernadette Szocs.