Cea mai frumoasă sportivă din România a dat lovitura! Victorie importantă la Jocurile Olimpice 2024. Bernadette Szocs, marş forţat spre medalii / Foto

Cea mai frumoasă sportivă din România a dat lovitura! Victorie importantă la Jocurile Olimpice 2024. Bernadette Szocs, marş forţat spre medalii. Jucătoarea a început perfect competiţia de la Paris.

Cea mai frumoasă sportivă din România e în formă maximă. A câştigat primul meci de la Paris.

Cea mai frumoasă sportivă din România a dat lovitura!

Perechea Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs s-a calificat, sâmbătă, în sferturile de finală ale probei de dublu mixt din cadrul turneului olimpic de tenis de masă de la Paris. Cei doi români au învins echipa australiană Nicholas Lum/Minhyung Jee, scor 4-1 (11-5, 6-11, 14-12, 11-4, 11-3).

Potrivit COSR, la meci au asistat şi preşedintele României, Klaus Iohannis, preşedintele COSR, Mihai Covaliu, şi ambasadoarea României la Paris, Ioana Bivolaru. În sferturile de finală, Ionescu şi Szocs vor înfrunta perechea sud-coreeană Lim Jonghoon/Shin Yubin.

Cea mai frumoasă sportivă din România are un obiectiv clar. Vrea să intre în istoria României. Vizează minim o medalie la Jocurile Olimpice de la Paris. România nu a câştigat nicio medalie, până acum, la Olimpiade.

Bernadette Szocs participă şi la turneul de simplu. Şi acolo, a zecea jucătoare a lumii visează la o medalie.