Ce remontada! Sepsi a egalat-o pe Craiova în ultimele minute, într-un meci cu adevărat parfum de derby!

Bineînțeles că altfel era scrisă cronica acestui meci până în minutul 87. Altfel erau așezate cuvintele, frazele, până în acel minut teribil pentru ultrașii din Bănie, chiar și pasele și mingiile erau puse altfel.

Nimeni nu își imaginase însă că Universitatea avea să se desprindă așa ușor de Sepsi, proaspătă galonată cu cel de-al doilea trofeu într-o lună și jumătate. Dar a fost soarta.

Pentru că deși a început partida în postura de rezervă, Gustavo a intrat după ce Rogulijc s-a accidentat destul de grav. Și a reușit dubla în două acte: în minutul 29 și în minutul 59.

Și când totul părea să curgă în favoarea Universității, Damașcan a prins din prima șutul, mingea a cochetat puțin cu bara, dar pe interior și a dat un boost de încredere echipei pregătite de italianul Bergodi.

Și să ne întoarcem iar la minutul 87, când Păun a redus la tăcere tribunele ”Centralului” oltean. Și pentru că există VAR-ul, centralul Radu Petrescu a fost chemat să mai revizuiască o dată faza. Să o vadă la televizor. Așa a apărut și cartonașul roșu al lui Mateiu care astfel a năruit și ultimele speranțe la forțarea unei victorii în cele 7 minute de prelungiri.

În care Pigliacelli, italianul care și-a salvat echipa de la înfrângere, la meciul de adio, pentru că mâine va pleca la Palermo. CSU Craiova-Sepsi a fost 2-2, și a fost primul supermeci din Superligă.