Ce a pierdut cea mai frumoasă sportivă din România. Jucătoarea care a învins-o pe Bernadette Szocs a dat marea lovitură. Suma imensă pe care a câştigat-o / Foto

Ce a pierdut cea mai frumoasă sportivă din România. Jucătoarea care a învins-o pe Bernadette Szocs a dat marea lovitură. Suma imensă pe care a câştigat-o. Tocmai s-a impus în turneul în care a învins-o pe româncă.

Cea mai frumoasă sportivă din România a pierdut, la mare luptă, în faţa jucătoarei care apoi s-a impus. Mima Ito e cea mai tare la Bangkok.

Ce a pierdut cea mai frumoasă sportivă din România

Mima Ito s-a impus în ultimul act al competiţiei, 4-2 în faţa unei conaţionale, Honoka Hashimoto 4-2. Astfel, a câştigat WTT Star Contender Bangkok 2024. Ocupanta locului 10 mondial a câştigat un duel echilibrat, după ce a venit din urmă. A fost condusă cu 2-1, după o serie excelentă a rivalei sale.

Au urmat însă trei seturi câştigate consecutiv, 11-5, 11-8, 11-5. astfel, Mima Ito şi-a adjudecat primul ei turneu după trei ani. Acum, are în cont şi 10.000 de dolari, dar şi 600 de puncte în clasamentul mondial, conform as.ro.

De partea cealaltă, Honoka Hashimoto a câştigat 7500 de dolari şi 420 puncte. Câştigătoarea de la Bangkok s-a impus în finală, după ce pe parcurs a învins-o pe Bernadette Szocs.

În sferturi s-a oprit cea mai frumoasă jucătoare din România. A fost învinsă de viitoarea câştigătoare a turneului, Mima Ito, scor 1-3. Meciul dintre Bernadette Szocs, locul 9 mondial, şi Mima Ito, locul 10 mondial a fost extrem de încins. Românca a fost aproape de o victorie importantă. A avut două şanse a conduce cu 2-1 la seturi, dar le-a ratat. Şi în finalul celui de-al 4-lea set disputa a fost extrem de încinsă. În cele din urmă, Bernie a cedat cu 10-12, 11-7, 11-13, 12-14.

Pentru a ajunge în faza sferturilor de finală, Bernadette, care a avut un prim tur liber, le-a învins pe Doo Hoi Kem, cu 3-0, şi pe Miyu Nagasaki, cu 3-2.