Cătălin Chirilă s-a calificat direct în finala de la 500 m, la Mondialele de Kaiac-canoe de la Halifax

Sportivul român Cătălin Chirilă a reuşit să se califice direct în finala probei de canoe simplu 500 m din cadrul Campionatelor Mondiale de kaiac-canoe de la Halifax (Canada), chiar în prima zi a competiţiei, anunță agerpres.

Chirilă, de la CSA Steaua, a câştigat, miercuri, prima serie cu timpul de 1min50sec27/100 şi s-a calificat direct în finala prevăzută pe 6 august.

Ceilalţi sportivi români care au intrat miercuri în concurs au avansat in corpore in faza semifinalelor.

Darius Zaharia (kaiac simplu) s-a clasat al treilea în seria sa, cu timpul de 1min48sec99/100, şi a urcat în semifinalele probei de 500 m. Zaharia a avansat şi în semifinalele probei de 1.000 m, după ce a fost al treilea în seria sa cu 3min52sec65/100.

Oleg Nuţă (canoe simplu), al şaselea în seria sa, cu timpul de 42sec30/100, a acces în semifinalele probei de 200 m.

În proba de kaiac dublu fete, echipajul Mălina Trifescu/Laura Pleşca s-a calificat în semifinale la 200 m, după ce a ocupat locul cinci în seria sa cu timpul de 44sec65/100.

Echipa României participă cu şase sportivi, conduşi de antrenorul principal Florin Popescu, la Mondialele de la Halifax şi au ca obiectiv o clasare pe locurile 4-6 şi una pe locurile 6-9.