Carlos Alcaraz, eșec usturător în meciul din Cupa Davis

Carlos Alcaraz, noul lider ATP și câștigătorul de la US Open, a ținut neapărat să se alăture echipei de Cupa Davis a Spaniei.

Revenirea pe teren nu a fost cea așteptată pentru liderul mondial, care a pierdut în 3 seturi duelul cu Felix Auger Aliassime,

Sărbătoare stricată pentru liderul mondial, Carlos Alcaraz

Felix Auger Aliassime a stricat petrecerea ibericilor la întoarcerea lui Carlos Alcazar în țara natală în postura de lider mondial și proaspăt campion la US Open.

Canadianul l-a învins pe campionul de la Flushing Meadows în 3 seturi, 6-7(3), 6-4, 6-2 după două ore și 55 de minute de joc.

Victoria lui Auger-Aliassime a restabilit egalitatea în duelul Spania – Canada, după ce în primul meci Roberto Bautista Agut l-a învins pe Vasek Pospisil, scor 3-6, 6-3, 6-3.

Astfel, câștigătoarea se va decide în urma meciului de dublu, care va aduce față în față perechile Marcel Granollers / Pedro Martinez și Félix Auger-Aliassime / Vasek Pospisil.

Echipa care va câștiga această confruntare are asigurată în proporție mare calificarea în sferturile de finală.