Canotorii de aur ai României au ajuns acasă. Cine i-a primit la Aeroportul Otopeni

Canotorii români au realizat o performanță istorică la Campionatul European de la Munchen. Au câștigat cinci medalii de aur și trei de bronz, fiind pentru prima dată în istorie când țara noastră obține asemenea rezultate la Europene. România s-a clasat pe poziția secundă în ierarhia generală a medaliilor.

Sportivii români au ajuns în această dimineață în România. Niciun reprezentant al Ministerului Tineretului și Sportului nu a venit la aeroport, tot evenimentul fiind organizat de Federația Română de Canotaj.

Cătălin Chirilă, medaliat cu aur la C1-1.000 m şi argint la C1-500 m la Mondialele de kaiac-canoe de la Halifax (Canada), a fost extrem de emoţionat de primirea făcută la Salonul Oficial al Aeroportului Internaţional ”Henri Coandă” din Otopeni.

„Vă mulţumesc din tot sufletul pentru această primire. Sunt foarte emoţionat. Sincer, nici măcar înainte de marea finală nu am fost atât de emoţionat. Sunt bucuros pentru acest rezultat, înseamnă enorm pentru mine, pentru toţi înseamnă foarte mult această sau aceste medalii”, a declarat Chirilă.