Campioana ultimului minut. CFR Cluj a învins Petrolul cu 1-0

Campioana ROomâniei a învins cu 1-0 în partida cu Petrolul, partidă care s-a desfășurat pe arena de la Mediaș deoarece pe stadionul celor de la CFR se schimbă gazonul.

Meciul a început pe o ploaie torențială, iar în prima repriză jocul arătat de cele două echipe a fost în ton cu vremea de afară, trist și cu momente de fotbal ”printre picături”.

Campioana României a făcut ”economie de fotbal”

Primul șut pe poartă al partidei a venit abia în minutul 30 atunci când Țicu, jucătorul Petrolului, a tras anemic din afara careului.

Campioana României, CFR Cluj a ajuns ocazional în jurul careului în urma onor faze fixe, fără să amenințe real poarta ploieștenilor.

A 2-a repriză a început în aceeași notă cu prima parte din punct de vedere meteorologic cu ploaie consistentă dar și din punct de vedere fotbalistic cu două echipe ”amorțite”.

Petrolul a preferat să conserve rezultatul, iar CFR a dominat jocul însă doar la nivelul posesiei fără să își creeze ocazii mari de gol.

Primul șut pe spațiul porții Petrolului a venit în minutul 76 când Roger a șutat din afara careului, dar Octavian Valceanu a intervenit fără prea mare efort.

În minutul 92, Cristi Manea a înscris cu capul după o fază fixă, după o mare eroare a defensivei ploieștene.

CFR Cluj: Scuffet – Braun, Kolinger, Yuri, Camora – Boateng, Muhar, Deac – Yeboah, Malele, Birligea
Rezerve: Sava – Manea, Billong, Hoban, Cvek, Roger, Mistrati, Petrila, Buș
Antrenor: Dan Petrescu

Petrolul: Vâlceanu – Meijers, Tamaș, Mathaus – Pashov, Dumitriu, Seto, Tavares, Țicu – Irobiso, Grozav
Rezerve: Leitner – Borța, Cioiu, Cebotaru, Tucaliuc, Velisar, M. Bratu, Ivanovski, Măzărache
Antrenor: Nicolae Constantin

Stadion: Gaz Metan (Mediaş)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Mitruţi Daniel (Craiova) / Arbitru VAR: Haţegan Ovidiu (Arad), Arbitru AVAR: Stroe Gabriel Sabin (Piteşti)