Campioana României, revenire senzațională. Rapid – Metz 32-32, în grupele Ligii Campionilor la handbal

Rapid a terminat la egalitate, scor 32-32, meciul cu Metz din a doua etapă a fazei grupelor Ligii Campionilor la handbal feminin.

Româncele au fost conduse încă de la început, iar la pauză campioana Franței avea un avantaj de 5 goluri, 21-16. În repriza a doua, handbalistele de la Rapid au avut o evoluție extraordinară și au reușit să preia conducerea, 32-31 cu doar un minut înainte de finalul întâlnirii, dar franțuzoaicele au egalat.

Cele mai bune marcatoare ale Rapidului au fost Eliza Buceschi și Lorena Ostase cu câte cinci goluri. De la Metz s-a remarcat brazilianca Almeida De Paula, care a marcat 11 goluri.