Calificare și noroc! După 5 ani, FCSB merge în grupe grație unui gol marcat în prelungiri!

A simțit Morten Jensen că pericolul vine de la Florinel Coman. L-a nominalizat înainte de meci, semn că omul știe ceva mai mult decât cum să își așeze ideal autobaza în fața porții.
Și dacă mai aveați dubii, vi le-a risipit la doar douăzeci de minute după ce Edjouma deschisese scorul pentru FCSB. Viking a egalat după ce Tripic a transformat un 11 metri comis de Târnovanu

Scenariul un pic schimbat, parcă, față de tur, dar nu neapărat dătător de speranțe pentru ai noștri. Chiar, a observat toată lumea cât de ofensivi și buni pe atac sunt fundașii centrali ai lui Nicolae Dică și ce deranj e câteodată, mai tot timpul, când se pătrunde în careu?

De altfel, nu a fost meci în care FCSB să nu ia gol. Dar puține au fost și cele în care nu a dat. Măcar unul. De un gol mai avea nevoie vicecampioana, după golul reușit de Cordea cu largul concurs al portarului norvegian, ca să ajungă în grupele Conference League.

Cordea, la fel de inimos cum era Lăcătuș odată, a fost principalul motor din ofensivă în partea secundă. A accelerat, a rupt ritmul, a centrat și s-a străduit să facă orice, numai să ajungă în prelungiri.

Și până la urmă, Dumnezeu s-a îndurat. Coman, coșmarul lui Jensen, a scos un penalty, Radunovic a transformat cu sânge rece, s-a făcut 3-1 și a dus-o pe FCSB acolo unde n-a mai fost de 5 ani!

VIKING: Gunnarsson – Bjorshol, Brekolo, Vevatner – Kabron, Lokberg, Solbakken, Fridjonsson, Pottynama – Karlsbakk, Tripic
REZERVE: Ostbo, Ree, Torsteinbo, De Lanlay, Sandberg, Auklend, Tangen, Vikston, Traore, Kvia-Egeskog, Paulsen, Austbo
ANTRENOR: Morten Jensen

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Tamm, Radunovic – Edjouma – Cordea, Miculescu, Oct. Popescu, Fl. Coman – B. Rusu
REZERVE: A. Vlad, Haruț, I. Stoica, M. Dulca, Boboc, Rață, Oaidă, Musi, Radaslavescu
ANTRENOR: Nicolae Dică