Bombă la EURO 2024! S-a terminat Spania-Germania. S-a decis prima semifinalistă + Arbitraj de judeţ la capul de afiş al sferturilor / Foto

Bombă la EURO 2024! S-a terminat Spania-Germania. S-a decis prima semifinalistă a turneului final din Germania. Capul de afiş al acestei faze nu a fost atât de spectaculos pe cât se aştepta.

Spaniolii au început meciul mai bine, iar veteranul Tony Kroos a a trăit periculos. L-a faultat, în mai multe rânduri pe Pedri. Spaniolul a ieşit accientat, dar arbitrul englez a avut o prestaţie jalnică. Nu i-a dat galben neamţului.

S-a terminat Spania-Germania

La 6 minute de la reluare Olmo a deschis scorul, cu largul concurs al veteranului Neuer. Portarul a fost prins pe picior greşit şi ibericii au trecut în avantaj. Un gol extrem de important în economia disputei.

Nemţii au încercat, disperaţi, egalarea. Fullkrug a lovit bara, iar Havertz a ratat mai multe oportunităţi. Spaniolii se îndreptau spre semifinale, dar Wirtz nu a fost de acord. După mai multe ocazii ale gazdelor Wirtz a egalat în minutul 89 şi s-a intrat în prelungiri. Acelaşi Wirtz putea face 2-1 în minutul 115. A ratat de puţin ţinta. În minutul 119, Rudiger a comis-o grav. L-a scăpat pe Merino care a înscris golul calificării. Nu înainte să primească şi Carvajal roşu. Scor final Spania-Germania 2-1 şi ibericii sunt în semifinale unde vor juca împotriva câştigătoarea dintre Franţa şi Portugalia.

Spania – Germania, echipe de start

Spania: Simon – Carvajal, Le Nordman, Laporte, Cucurella – Fabian, Rodri, Pedri – Yamal, Morata, N. Williams
Rezeve: Raya, Remiro, Nacho, Vivian, Merino, Joselu, Olmo, Ferran Torres, Grimalo, Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Navas, Fermin, Perez
Selecționer: Luis de la Fuente

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah, Raum – Can, Kross – Musiala, Gundogan, Sane – Havertz
Rezerve: Bumann, Ter Stegen, Gross, Fullkrug, Fuhrich, Muller, Beier, Schlotterbeck, Anton, Wirtz, Mittelstadt, Henrichs, Andrich, Koch, Undav
Selecționer: Julian Naggelsmann

Arbitru principal: Anthony Taylor (Anglia)
Asistenți: Gary Beswick, Adam Nunn (Anglia)