Bombă la EURO 2024! S-a terminat Anglia-Slovacia. Englezii, la un pas de o ruşine uriaşă / Foto

Bombă la EURO 2024! S-a terminat Anglia-Slovacia. Englezii, la un pas de o ruşine uriaşă în faţa fostei adversare a tricolorilor. Trupa lui Gareth Southgate a arătat ca o echipă de Divizia B, deşi are jucători de sute de milioane de euro în componenţă.

Englezii au luat gol repede, dar nu s-au trezit din pumni. Au avut o bară în repriza a doua, dar au fost departe de aşteptări. Până la urmă, au împins meciul în prelungiri.

S-a terminat Anglia-Slovacia

În prima repriză, englezii ai fost de recunoscut. Slovacii au început cu tupeu şi au fost mereu primii la minge. Au avut câteva şanse de gol, dar nu au reuşit să înscrie repede. Au deschis scorul însă în minutul 25, prin Schranz.

Englezii nu s-au trezit din pumni până la pauză. Anglia nu a reușit să trimită nici măcar un șut pe spațiul porții apărate de Dubravka. Asta deși elevii lui Southgate au avut o posesie de 73 %.

Englezii au început tare repriza a doua, în speranţa egalării. Au şi marcat prin Foden, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. În minutul 87, Kane a avut şansa egalării, dar a ratat dintr-o poziţie foarte bună.

Apoi, Rice a tras, dar a lovit doar bara. Din apropiere, kane a reluat peste poartă. Norocoşi, englezii au marcat la singurul şut al lor pe poartă. Bellingham a marcat în minutul 95 şi a împins meciul în prelungiri. Acolo, au făcut imediat 2-1 prin Kane. Sco final Anglia-Slovacia 2-1 şi englezii merg în sferturi după un meci în care n-au jucat nimic. Acolo, se vor duela cu Elveţia.

Echipele de start în Anglia – Slovacia:

Anglia (4-2-3-1): Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Mainoo, Rice – Saka, Bellingham, Foden – Kane
Rezerve: Alexander-Arnold, Bowen, Dunk, Eze, Gallagher, Gomez, Gordon, Henderson (P)Konsa, Palmer, Ramsdale (P), Shaw, Toney, Watkins, Wharton
Selecționer: Gareth Southgate (53 de ani)

Slovacia (4-3-3): Dubravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda – Schranz, Strelec, Haraslin
Rezerve: Benes, Bero, Bozenik, De Marco, Duris, Gyomber, Hrosovsky, Kosa, Obert, Ravas (P), Rigo, Rodak (P), Sauer, Suslov, Tupta
Selecționer: Francesco Calzona (55 de ani)

Arbitru: Umut Meler (Turcia)
Asistenți: Emre Eyisoy, Kerem Ersoy (ambii din Turcia)