Bombă la EURO 2024! Rezultat şocant în Georgia-Portugalia. Istvan Kovacs, în prim-plan la Cehia-Turcia + Echipele calificate în optimi / Foto

Bombă la EURO 2024! Rezultat şocant în Georgia-Portugalia. Istvan Kovacs, în prim-plan la Cehia-Turcia. Echipele calificate în optimile competiţiei. A fost o nouă seară nebună, în ultimele două meciuri din grupe.

Bomba s-a produs în meciul dintre Portugalia şi Georgia. Gruzinii, calificaţi în premieră la un turneu final, au dat lovitura.

Rezultat şocant în Georgia-Portugalia

Kvaratskhelia, starul lui Napoli, a dat lovitura după doar două minute. Lusitanii au jucat cu rezervele şi au fost de nerecunoscut. Cristiano Ronaldo a jucat, dar nu s-a remarcat cu nimic şi a fost schimbat. Mai mult, Mikautadze a făcut 2-0, din penalty, în minutul 57. Scor final Georgia-Portugalia 2-0 şi gruzinii merg în optimile EURO 2024.

Georgia – Portugalia, echipele de start:

Georgia (5-3-2): Mamardashvili – Kakabadze, Gvelesiani, Kashia, Lochoshvili, Dvali – Chakvetadze, Kochorashvili, Kiteishvili – Mikautadze, Kvaratskhelia
Selecționer: Willy Sagnol

Portugalia (4-3-3): Costa – Dalot, Pereira, Silva, Inacio – Neto, Palhinha, Neves – Conceicao, Ronaldo, Joao Felix
Selecționer: Carlos Martinez

Stadion: Veltins-Arena, Gelsenkirchen
Arbitru: Sandro Schaerer (Elveția)

În celălalt meci al serii, Istvan Kovacs a luat o decizie dură încă din start. L-a eliminat pe Antonin Barak în minutul 20. asta după ce jucătorul ceh primise primul „galben” în minutul 11. Turcii au deschis scorul la 6 minute după pauză, după golul lui Calhanoglu. Chiar şi în 10 oameni, cehii au egalat. Soucek a marcat în minutul 66. Cenk Tosun a marcat în prelungiri şi s-a terminat Cehia-Turcia 1-2. Turcii merg şi ei în optimi, alături de portughezi şi gruzini.

Cehia – Turcia, echipele de start

Cehia: Stanek – Holes, Hranac, Krejci – Coufal, Soucek, Provod, Jurasek – Barak – Chytil, Hlozek
Rezerve: Cerny, Cerv, Chory, Doudera, Jaros, Jurasek, Kovar, Kuchta, Lingr, Schick, Sevcik, Sulc, Vitik, Vlcek, Zima
Selecționer: Ivan Hasek

Turcia: Gunok – Muldur, Akaydin, Demiral, Kadioglu – Yuksek, Ozcan – Guler, Calhanoglu, Yildiz – Yilmaz
Rezerve: Akgun, Akturcoglu, Ayhan, Bayindir, Cakir, Celik, Kahveci, Kaplan, Kilicsoy, Kokcu, Tosun, Yazici, Yildirim, Yokuslu
Selecționer: Vincenzo Montella