Bombă la Australian Open! Cine se bate pentru trofeu. Aryna Sabalenka şi-a aflat adversara din ultimul act

Bombă la Australian Open! S-a aflat cine se bate pentru trofeu. Aryna Sabalenka şi-a aflat adversara din ultimul act. Finala din acest an a primului turneu de Mare Şlem al anului este una inedită.

Aryna Sabalenka şi-a aflat adversara din finală. Este vorba despre noua senzaţie a tenisului feminin, Qinwen Zheng, de doar 21 de ani.

Bombă la Australian Open!

Locul 15 WTA s-a calificat pentru prima oară în finala unui turneu de Mare Șlem. S-a impus în semifinale în fala Dayanei Yastresmska, locul 95 WTA, cu 6-4, 6-4. Chinezoaica se va duela, sâmbătă, pentru trofeu cu Aryna Sabalenka.

Jucătoarea din Ucraina, care a venit din calificări, a pornit mai bine în meci. a câştigat şi primul break al disputei. Zheng a revenit rapid şi s-a impus cu 6-4.

Setul al doilea a fost echilibrat, dar a avut acelaşi deznodământ. Zheng s-a impus după o oră și patruzeci și două de minute de joc cu 6-4, 6-4. Qinwen Zheng este a doua jucătoare din China, care ajunge în finală la Australian Open după Na Li în 2011, 2013 și 2014.

În ultimul act, ea o va întâlni, sâmbătă, pe Aryna Sabalenka. În trecut există o singură confruntare directă între cele două, în 2023, la US Open. Atunci, în sferturi de finală,  bielorusa s-a impus cu 6-1, 6-4.