Bombă în finala EURO 2024! S-a terminat Spania-Anglia. Câştigătoarea, decisă de un gol controversat marcat în ultimele minute / Foto

Bombă în finala EURO 2024! S-a terminat Spania-Anglia. Câştigătoarea, decisă de un gol controversat marcat în ultimele minute. Prima repriză a fost una extrem de slabă. Nu s-a tras niciun şut pe cele două porţi.

Apoi, a început nebunia în partea secundă. S-a marcat pe bandă rulantă, dar reuşita decisivă a fost una controversată.

S-a terminat Spania-Anglia

Williams a fost cel care a deschis scorul pentru naţionala lui de la Fuente la două minute de la reluare. Apoi, spaniolii au avut şansa lui 2-0. Au ratat ocazii importante, mai ales prin Olmo. Totuşi, englezii puteau să împingă meciul în prelungiri. Palmer a fost cel care a egalat în minutul 73. Nu au mai avut însă norocul uluitor de până în finală.

Oyarzabal a înscris în minutul 86, dintr-o poziţie suspectă de ofsaid. Reluările au fost însă clare. Nu a fost ofsaid. Scor final Spania-Anglia 2-1 şi ibericii sunt campioni europeni la EURO 2024.

Spania – Anglia, echipe de start:

SPANIA (4-2-3-1): U. Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Rodri, Fabian Ruiz – Yamal, Olmo, N. Williams – Morata
Rezerve: Raya – J. Navas, Nacho, Vivian, Merino, Joselu, F. Torres, Remiro, Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Fermin, Grimaldo
Antrenor: Luis de la Fuente

ANGLIA (4-2-3-1): Pickford – Walker, Stones, Guehi, Shaw – Mainoo, Rice – Saka, Foden, Bellingham – Kane
Rezerve: Ramsdale, Henderson – Alexander-Arnold, Trippier, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton
Antrenor: Gareth Southgate

Arbitru principal: François Letexier (Franța)
Arbitri asistenți: Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni (Franța)