Bombă în Cipru! S-a terminat Pafos-CFR Cluj. Umilinţă totală pentru echipa lui Dan Petrescu

Bombă în Cipru! S-a terminat Pafos-CFR Cluj. Umilinţă totală pentru echipa lui Dan Petrescu. Deşi pornea favorită, mai ales după victoria din tur, scor 1-0, formaţia din Gruia a fost de nerecunoscut.

Dan Petrescu i-a făcut mari pe ciprioţi, iar elevii săi l-au şi crezut. Au jucat extrem de slab în returul din Cipru.

S-a terminat Pafos-CFR Cluj

Ciprioţii au început meciul în atac şi puteau să deschidă scorul încă din primul minut. Tactica lui Dan Petrescu, de a se apăra, putea să fie valabilă şi în Cipru. Totuşi, Pafos a jucat singură.

Jaja a deschis scorul în minutul 28. Peste doar 3 minute, ciprioţii şi-au dublat avantajul. Goldar a fost cel care a marcat. Imediat după reluare, Boben l-a faultat în careu pe Jaja. Tankovic a înscris şi a dus scorul la proporţii de neprezentare.

CFR Cluj s-a făcut de râs în Cipru, acolo unde a fost umilită pur şi simplu de o echipă debutantă în cupele europene şi care s-a înfiinţat acum 10 ani. Scor final Pafos-CFR Cluj 3-0 şi ciprioţii sunt în grupele Conference League, în timp ce echipa lui Dan Petrescu este out din Europa.

Pafos – CFR Cluj, echipe de start:

PAFOS (3-4-3): Ivusic – Luckassen, Goldar, Pontelo – Bruno, Sunjic, Pepe, V. Dragomir – Jaja, Jairo (cpt.), Tankovic
Rezerve: Theodoulou, Michael – Pileas, L. Vieira, Name, Anderson, Dalligna, Ilia, Correia
Antrenor: Juan Carlos Carcedo

CFR CLUJ (4-3-3): M. Popa – Mogoș, Boben, Kresic, Camora (cpt.) – Artean, K. Keita, Tachtsidis – Nkololo, Bîrligea, Korenica
Rezerve: Răcășan, Hindrich – Abeid, Leo Bolgado, Ajeti, Kamara, Păun, Simao Rocha, Fică, Djokovic, L. Munteanu, Michael
Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Craig Pawson (Anglia)
Arbitri asistenți: Simon Bennett (Anglia), Daniel Robathan (Anglia)
Arbitru de rezervă: Darren Bond (Anglia)