Boca Juniors, eliminată din Copa Libertadores la penalty-uri. Fanii au făcut prăpăd. Imagini

Boca Juniors a fost eliminată în optimile de finală ale celei mai importante competiţii intercluburi din America de Sud, Copa Libertadores.

Boca Juniors a pierdut (5-6) în fața brazilienilor de la Corinthians după executarea loviturilor de departajare.

La finalul timpului regulamentar de joc, cele două echipe s-au aflat la egalitate, 0-0, rezultat cu care se încheiase şi meciul tur, disputat la Sao Paulo.

Internaţionalul argentinian Dario Benedetto, fostul atacant al lui Olympique Marseille, revenit în Argentina în luna ianuarie, a ratat un penalty pentru Boca în minutul 32, iar apoi a trimis balonul peste poartă la execuţia sa de la loviturile de departajare.

Alte două echipe braziliene, Atletico Mineiro şi Athletico Paranaense au avansat la rândul lor în sferturile de finală din Copa Libertadores, în urma meciurilor disputate marţi.

Fanii celor de la Bocaa Juniors au făcut prăpăd după meci în fața hotelului în care a stat Corinthians.

Rezultate – optimi de finală:
Atletico Mineiro (Brazilia) – Emelec (Ecuador 1-0 (în tur 0-0)
Boca Juniors (Argentina) – Corinthians Sao Paulo (Brazilia) 5-6 la lovituri de departajare (în tur 0-0)
Libertad (Paraguay) – Athletico Paranaense (Brazilia) 1-1 (în tur 1-2).

Miercuri sunt programate meciurile Palmeiras (Brazilia) – Cerro Porteno (Uruguay), Colon Santa Fe (Argentina) – Talleres (Argentina), Flamengo Rio de Janeiro (Brazilia) – Deportes Tolima (Columbia), River Plate (Argentina) – Velez Sarsfield (Argentina). Ultimul meci din această fază a competiţiei, Estudiantes La Plata (Argentina) – Fortaleza (Brazilia) se va disputa vineri.