Bernadette Szocs a ratat calificarea în semifinalele Campionatelor Europene

Bernadette Szocs nu a reușit să prindă semifinalele Campionatului European. Românca a fost învinsă de Sofia Polcanova (Austria) cu scorul de 4-2 (11-6, 4-11, 11-8, 11-6, 6-11, 11-5), în sferturile de finală ale Campionatelor Europene individuale de tenis de masă de la Munchen.

În optimi, Bernadette Szocs a învins-o pe Xia Lian Ni (Luxemburg) cu 4-3 (0-11, 16-18, 9-11, 11-8, 11-8, 11-7, 16-14).

Alte două românce s-au oprit în optimi, Elizabeta Samara a fost învinsă de Xiaona Shan (Germania) cu 4-0 (11-7, 11-5, 11-9, 11-9), iar Andreea Dragoman a fost întrecută de Nina Mittelham (Germania) cu 4-2 (11-7, 5-11, 11-7, 12-10, 2-11, 11-7).

România a terminat Europenele de tenis de masă cu un bilanţ de patru medalii. Una de aur, două de argint şi una de bronz.

Bernadette Szocs a luat aurul la dublu feminin, alături de Sofia Polcanova (Austria), Elizabeta Samara şi Andreea Dragoman au obţinut argintul în aceeaşi probă. Adina Diaconu şi Maria Xiao (Spania) au câștigat bronzul.

O altă medalie de argint a fost câştigată de Ovidiu Ionescu şi Bernadette Szocs la dublu mixt.