Bătaie generală la derby-ul din Israel. Mijlocașul român Adrian Păun, implicat în scandal/ Video

Bătaie generală la derby-ul din Israel dintre Hapoel Be’er Sheva – Maccabi Haifa, scor 2-1, primele două echipe din clasamentul play-off-ului Ligii 1.

La finalul partidei au avut loc grave incidente, iar printre cei care riscă să fie suspendați se numără și mijlocașul român Adrian Păun.

Bătaie generală la derby-ul din Israel

Spiritele s-au încins după fluierul de final al arbitrului Roee Reinshreiber. Jucătorii de la ambele echipe au început să-și împartă pumni și picioare. La scurt timp după, s-au alăturat violențelor și persoane din tribune.

Oficialii ambelor cluburi au transmis că „le este rușine de evenimentele petrecute”, astfel că vor analiza înregistrările de pe camerele video de pe stadion „pentru a-i pedepsi, fără milă, pe cei implicați”.

Se pare că tot conflictul a izbucnit chiar de la Adrian Păun, care a jucat până în minutul 71. La finalul meciului, fotbalistul a reintrat pe teren, fiind îmbrâncit de Zaarura, care nu fusese inclus în partidă.

Mai apoi, fostul mijlocaș al celor de la CFR Cluj l-a pus la pământ pe adversar, după care l-a și călcat în picioare. Acesta s-a ridicat,  l-a lovit în spate pe român, și a început scandalul.

Rusul Shapi Suleymanov a venit în ajutorul lui Păun, iar de la rivali a apărut senegalezul Seck, iar intervențiile lor au dus la escaladarea violențelor.

Fotbaliștii nu s-au potolit nici pe drumul spre vestiare.

Comisia de Disciplină urmează să-i sancționeze pe jucători, iar de pedepse nu vor scăpa nici cele două cluburi. Acestea riscă amenzi de 250.000 de shekeli (62.500 de euro), conform presei de la Tel Aviv, citată de GSP.ro.

Hapoel Be’er Sheva a câștigat contra liderullui Maccabi Haifa (2-1), după un gol marcat în minutul 90+6. Astfel, diferența între echipele de pe primele două locuri s-a micșorat de la 7 la 4 puncte. Mai sunt trei etape de jucat până la sfârșitul campionatului.