Avertisment pentru Florentin Pera! Greșeala uriașă a tricolorelor la umilința cu Danemarca. Ce nu mai trebuie să se întâmple la Mondiale

Avertisment pentru Florentin Pera! Greșeala uriașă a tricolorelor la umilința cu Danemarca. S-a aflat ce nu mai trebuie să se întâmple la Campionatul Mondial. Federaţia Română de Handbal a venit cu o reacție dură.

România a pierdut meciul cu Danemarca de la Campionatul Mondial, scor 39-23. După eșecul suferit marți seara, România s-a calificat cu două puncte în grupele principale.

Avertisment pentru Florentin Pera

Federaţia Română de Handbal a transmis un comunicat prin care a semnalat principalele erori ale „tricolorelor” lui Florentin Pera, printre care şi problemele din apărare.

„Mulțumim suporterilor inimoși, care ne-au încurajat până la finalul unui meci încheiat cu scorul de 39-23 pentru Danemarca, într-o sală arhiplină. Ne regrupăm și strângem rândurile pentru a ne ridica împreună spre obiectivul pe care ni l-am propus.

Vom căuta să identificăm greșelile și să le eliminăm, atât în atac, îndeosebi în situațiile 1 la 1, cât și în apărare, refăcând forța unui bloc compact și rezistent. Atitudinea din meciul cu Serbia este un exemplu că putem juca în viteză, eficient și spectaculos.

Urmează meciurile cu echipele calificate din grupa F, cu Germania, în 7 decembrie, de la 19:00, cu Japonia, în 9 decembrie și Polonia în 11 decembrie”, a transmis FRH, printr-un comunicat.

Partida cu Germania ar putea avea un rol decisiv pentru selecționata României. Asta dat fiind că, în cazul în care nu vor câștiga, „tricolorele” se vor distanţa la patru puncte de primele două poziții, locuri care asigură calificarea în sferturile competiţiei.

Mai mult, Danemarca este marea favorită a grupei, fiind de aşteptat ca danezele să obțină victoria în partida cu Japonia. Prin urmare, elevele lui Pera nu ar mai avea vreo şansă să ajungă în sferturi în cazul în care vor pierde duelul cu Germania.