Austriecii îi fac praf pe cei de la FCSB! Ce a dus la eliminarea campioanei. Greşeala uriaşă a oamenilor lui Elias Charalambous

Austriecii îi fac praf pe cei de la FCSB după meciul pierdut cu Sparta Praga și eliminarea din preliminariile Champions League. S-a aflat ce a dus la această eliminare din competiţie a campioanei. Greşeala uriaşă a lui Elias Charalambous.

Jurnaliștii au analizat prestația jucătorilor pregătiți de Elias Charalambous și spun că prima repriză a fost de-a dreptul dezastruoasă. FCSB o va întâlni pe LASK Linz în play-off-ul Europa League, pe 22 august.

Austriecii îi fac praf pe cei de la FCSB

Jurnaliștii austrieci au notat că FCSB a jucat extrem de prost în prima repriză a meciului cu Sparta Praga, dar a fost aproape de egalare în partea a doua a partidei. Campioana României a pierdut, 2-3, după ce în tur scorul fusese egal, 1-1.

„Linz o întâlnește pe FCSB în play-off-ul Europa League. Campioana României a eșuat la limită în preliminariile Ligii Campionilor în fața Spartei Praga. Motivul eșecului a fost prima repriză catastrofală, în care oaspeții au arătat devreme direcția pe care vor să o urmeze. Sparta și-a creat rapid un avantaj confortabil și a condus cu 3-0 la pauză. FCSB nu a cedat în repriza a doua și a înscris de două ori, prin Olaru și Edjouma. Reușita francezului a declanșat din nou tensiunea, cu 10 minute înainte de final. Chiar și așa, Sparta Praga a reușit să-și mențină avantajul creat.”, au notat cei de la laola1.at.

LASK a terminat sezonul trecut pe locul 3 în Austria, după Salzburg și Sturm Graz.

Elias Charalambous a dat explicații după meciul de la București

„Meciul nostru a devenit mai greu după ce am fost conduși cu 3-0. Băieții au reacționat foarte bine, în repriza două am jucat ceea ce trebuie. Am făcut totul perfect în actul secund. Am marcat de două ori, am fost aproape să marcăm golul 3 și să ducem meciul în prelungiri.

S-a terminat, dar aventura noastră continuă. Acesta este fotbalul, acum ne concentrăm pe meciurile din campionat și după revenim la partida din Europa League. În fotbal, micile detalii fac diferența. Adversara a jucat diferit față de primul meci. N-a fost ușor, pentru că am primit 3 goluri, ne-am complicat meciul. Dar am avut o reacție grozavă, am fost aproape să egalăm. Asta este, nu mai putem schimba nimic acum.

Vreau să le mulțumesc fanilor, au încurajat echipa de la început până la sfârșit. Nu s-au oprit deloc, chiar și la 0-3, a fost o atmosferă incredibilă. Le prezint scuze pentru faptul că nu ne-am calificat, dar continuăm în Europa League”, a declarat Elias Charalambous, la conferința de presă.