Au fost stabilite meciurile din semifinalele turneului WTA Transylvania Open

Chinezoaica Xiyu Wang este ultima jucătoare calificată în semifinalele Transylvania Open.

Xiyu Wang a căștigat foarte repede primul set, pe care l-a adjudecat cu 6-1.

Nuria Parrizas-Diaz a început însă mai bine setul al doilea. Jucătoarea spaniolă a condus cu 5-2, dar Wang a avut o revenire incredibilă şi a închis meciul cu o victorie şi în cel de-al doilea set: 7-6.

Italianca Jasmine Paolini va fi adversara lui Xiyu Wang în penultimul act de la Cluj.

Tot vineri, jucătoarea rusă Anna Blinkova s-a calificat în semifinalele turneului WTA Transylvania Open, după o victorie în trei seturi cu ucraineana Anhelina Kalinina, favorita numărul 2 a turneului de la Cluj.

Anhelina Kalinina a început mai bine meciul și a câştigat primul set cu 7-6, dar Anna Blinkova a revenit şi a câştigat categoric următoarele două seturi: 6-1, 6-3, calificându-se în semifinale după un meci care a durat 2 ore şi 37 de minute.

În semifinale, Anna Blinkova o va întâlni pe compatrioata sa, Anastasia Potapova.