Arnold Garita, criză de nervi după meci. ‘N-ați venit cu banii! Toți oamenii din România vorbesc prea mult’

Chindia și FC Argeș au remizat, scor 1-1, în etapa 22 din Superliga. Golurile au fost marcate de Neguț (min.42) și Garita (min. 54).

La finalul partidei, Arnold Garita s-a enervat cumplit la flash interviu când a fost întrebat despre un eventual transfer. S-a spus că jucătorul camerunez ar fi fost dorit de Rapid și FCSB. În urmă cu aproape o săptămână, fotbalistul spunea că își dorește să ajungă în Ligue 1.

Arnold Garita: „Toți oamenii din România vorbesc prea mult”

„Toți oamenii din România vorbesc prea mult. Nu e important pentru mine, eu rămân concentrat, îmi fac treaba. Unii de la alte echipe spun: ‘îl vreau pe Garita!’, dar ei nu au venit niciodată cu banii pentru Garita, nicio echipă nu m-a sunat.

Doar au vorbit și au tot vorbit. Încetați să mai vorbiți! Nimeni nu a vorbit cu mine și cu clubul. E important ca toată lumea să se oprească din a mai vorbi. Lăsați-mă doar să mă concentrez pe fotbal, vreau să joc fotbal!

Dacă nu ai oferte concrete, nu vorbi de mine, oprește-te! Toată lumea vorbește! Sunt concentrat la fotbal, mai am 6 luni și termin Lăsați-mă să îmi fac treaba. Mă vreți, sunați la club! Nu mă vreți, nu mai vorbiți!”, a răbufnit Garita.

Atacantul a vorbit și despre meciul cu Chindia în același stil.

„Nu e niciodată ușor să înscrii goluri. Am avut șansă și am marcat, e important, pentru că a fost 1-1, dar astăzi am jucat foarte prost în prima repriză. E important să schimbăm ceva la următorul meci, pentru că nu e posibil să jucăm așa și să vrem să fim în play-off, e imposibil în acest an.

Cum să joci așa și să vrei în play-off sau în Cupă? Nimic! În primul rând, eu sunt cel supărat, e normal, pentru că, în prima repriză, am șutat o singură dată pe poartă. E vina mea, e vina întregii echipe. Oi fi marcat eu, dar acest meci a fost unul de rahat pentru noi.

Am luat un punct acum, e bine. Dacă joc cu Farul sau FCSB, e la fel pentru mine, nu e problemă. Dar trebuie să schimbăm ceva dacă vrem în play-off sau în Cupă”, a spus Garita.