Anghel Iordănescu a dat verdictul! De ce a pierdut Rapid calificarea în sferturile Cupei Românie. Greşeala uriaşă a lui Cristiano Bergodi

Anghel Iordănescu a dat verdictul! S-a aflat de ce a pierdut Rapid calificarea în sferturile Cupei României. Greşeala uriaşă a lui Cristiano Bergodi. Fostul selecționer a spus totul despre problemele giuleştenilor.

După meciul care s-a terminat 0-0, Rapid a pierdut calificarea în sferturile Cupei României. Era obiectivul principal al sezonului.

Anghel Iordănescu a dat verdictul!

Anghel Iordănescu este de părere că Rapidul a pierdut calificarea încă de la meciul cu CSA Steaua, din cauza faptului că italianul Cristiano Bergodi a ales să se bazeze pe rezerve.

„Eu cred că Rapid a pierdut calificarea la meciul cu CSA Steaua pe Ghencea. Cred că era un obiectiv important pentru Rapid, aşa cum şi pentru CFR Cluj era important. În ceea ce priveşte jocul, prima repriză a fost echilibrată, iar Rapid a dominat în a doua. Poate şi merita să câştige”,a spus Anghel Iordănescu la finalul partidei, în direct la Digi Sport.

Paul Iacob, cu moralul la pământ

Jucătorul lui Cristiano Bergodi este foarte dezamăgit de pierderea calificării. Acesta a mărturisit că o victorie în Superliga este tot ce ar putea să încurajeze echipa și să le ridice moralul.

„Dezastruos, Cupa era un obiectiv. Am pierdut, suntem jalnici. Nu a intrat mingea în poartă. Calitate, concentrare, nu știu de ce, nu a intrat mingea. Sava a avut o paradă extraordinară. Am fost slabi, ei s-au apărat foarte bine.

E o seară foarte grea. Știam la pauză rezultatele, după aia nu ne-am mai gândit. Nu ne-am bazat pe rezultatele alea, trebuia să câștigăm. Trebuia să batem la CSA, dar trebuia să batem și acum, am jucat acasă. Era nevoie să bați, trebuia să bați.
Nu am bătut, merităm să luăm ce am luat de la suporteri. E al treilea an când nu ne calificăm în Cupă, e normal să ne strige în toate felurile, e dreptul lor. Ne era rău să mergem mai departe în Cupă? Nu există consolare pentru mine”, a declarat Paul Iacob, pentru sursa menționată mai sus.