Andrei Anghel a ratat finala în proba de 50 de metri la CM de la Melbourne, în plus a fost descalificat

Andrei Anghel a ratat finala în proba de 50 de metri spate, la Campionatul Mondial de Natație în bazin scurt. În plus sportivul român a fost și descalificat.

Anghel a fost cronometrat în a doua semifinală cu timpul de 23 secunde 24/100 și s-a clasat pe locul șapte care nu-i asigura calificarea în finală. Organizatorii au decis să-l penalizeze pentru să românul a stat mai mult de 15 metri sub apă din momentul startului cursei.

”Andrei Anghel s-a oprit azi, 15 decembrie, în semifinalele probei de 50 m spate la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori (13-18 decembrie 2022) de la Melbourne (Australia). Calificat din serii cu al șaptelea timp (23.12 s), sportivul pregătit de antrenorul Marius Grigore a fost descalificat în semifinală pentru că a stat mai mult de 15 metri sub apă după start. Finala este programată vineri, 16 decembrie 2022, de la ora 11:12, ora României”, a fost anunțul Federației Române de Natație și Pentatlon.

Joi, David Popovici s-a clasat pe locul patru în finala probei de 100 de metri liber. A stabilit însă un nou record mondial de juniori, doborându-l pe cel de miercuri, din semifinale (45 secunde, 91 sutimi). Kyle Chalmers a câștigat medalia de aur.