Anchetă disciplinară după scandalul de la meciul U BT Cluj – CSM Oradea. Un jucător a sărit la bătaie

Campioana la baschet masculin U Banca Transilvania Cluj a anunţat că va deschide o anchetă disciplinară privind comportamentul agresiv al jucătorului său, Karel Guzman, în meciul pierdut cu CSM Oradea.

CSM Oradea s-a impus în meciul din etapa a XXIII-a a Ligii Naţionale, faza Top 10, cu 82-74 (50-43).

Anchetă disciplinară după scandalul de la meciul U BT Cluj – CSM Oradea

În sfertul sfertul doi a a avut loc un incident pornit de la şicane repetate între jucătorii Markovic, de la gazde, şi Guzman, care a şi fost descalificat din joc.

În minutul 13, cei doi s-au ”intersectat” în drumul spre băncile tehnice la time-out. Markovic l-a îmbrâncit pe Guzman, care a căzut, iar cubanezul a reacţionat violent. A fost ţinut de jucătorii adverşi ca să nu ajungă la Markovic. În final a fost oprit de coechipierii săi și agenții firmei de pază.

”Din cunoştinţele noastre, jucătorul Karel Guzman nu are nici un fel de antecedente de violenţă. În cadrul echipei noastre a exprimat întotdeauna o atitudine responsabilă şi bazată pe respect. Clubul U-Banca Transilvania îşi afirmă pe această cale poziţia clară de condamnare ferma a oricăror acţiuni de violenţă în sport. Va susţine întotdeauna spiritul de competitivitate bazat pe fair-play. În cadrul clubului va fi deschisă o anchetă diciplinară ca urmare a acestui incident”, a precizat U BT Cluj, potrivit news.ro.

În urma înfrângerii de la Oradea, echipa CSM este liderul Ligii Naţionale, cu 25 puncte, urmată de U BT Cluj, cu 24.